فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی.متخصص کاردرمانی در اسلامشهر
فیزیوتراپی.متخصص کاردرمانی در اسلامشهر
فیزیوتراپی.متخصص کاردرمانی در اسلامشهر

فیزیوتراپی (فیزیوتراپی به انگلیسی : Physiotherapy) نوعی از انواع درمان های پزشکی است که ترکیبی از پیشگیری از آسیب، توانبخشی (Rehabilitation) و آمادگی جسمانی است. با کمک فیزیوتراپی درد و التهاب اندام و مفاصل کاهش می یابد، حرکات مفاصل نرمتر و روان تر میشود و کلا به بیمار این امکان را میدهد تا بهتر حرکت کند.

فیزیوتراپی با ترکیبی از تکنیک ها مانند تمرینات ورزشی و ماساژ سر و کار دارد. هنگامی که پس از آسیب دیدگی یا جراحی، به فیزیوتراپیست(کسی که فیزیوتراپی را انجام می دهد) مراجعه میکنید، او با توجه به تشخیص پزشکتان، نوع برنامه تمرینی شما را مشخص میکند تا به حالت معمولی خود برگردید. متخصصان فیزیوتراپی برای کمک به شما در انجام تمرینات و کشش های خاص بدنی آموزش دیده اند. آن ها امکانات و تجهیزات ویژه ای دارند که میتواند انواع مشکلات حرکتی را برطرف کرده و دامنه حرکتی طبیعی شما را مجددا به شما هدیه کنند.

فیزیوتراپی علمی است که نه تنها در بهبود کیفیت زندگی افراد نقش ایفا میکند، بلکه از ایجاد آسیب هم پیشگیری می کند. علاوه بر این در حفظ عملکرد های حرکتی، مدیریت بیماری های مزمن و آموزش به بیمار هم فعالیت می کند.

در هر مرحله ای از زندگی افراد، فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد مثلا وقتی یک نفر بخاطر تصادف، آسیب ورزشی، بیماری و غیره توانایی جسمی و حرکتی اش را از دست داده باشد، فیزوتراپی به کمک او می آید.

فیزیوتراپی.متخصص کاردرمانی در اسلامشهر

در فیزیوتراپی دقیقا چه اتفاقی می افتد؟

فیزیوتراپی، درمان هایی غیرتهاجمی(بدون جراحی و آسیب به بافت) را بر روی عضلات، استخوان ها و مفاصل انجام میدهد. کمک به درمان کمردرد، دردهای مفاصل، آسیب های ورزشی و بهبود سریعتر و بهتر سیستم حرکتی بعد از اعمال جراحی که روی آن انجام میشود، از وظایف اصلی فیزیوتراپی هستند.

همچنین پس از آسیب هایی که به مغز و نخاع وارد میشود، برخی اندام ها ممکن است توانایی حرکت خود را از دست بدهند یا این حرکات شدیدا تضعیف شوند. اینجاست که فیزیوتراپی سعی میکند حرکت طبیعی شما را باز گرداند و به داد شما خواهد رسید!

مهمترین دلایل مراجعه افراد به کلینیک فیزیوتراپی :

 •  بازگرداندن حالت صحیح قرارگیری بدن( درمان قوز، قوس کمر و غیره)
 • کمک به کشش و انعطاف پذیری مفاصل
 • تسریع روند بهبودی پس از جراحی(مانند جراحی زانو، مفصل لگن و غیره)
 • کاهش درد مفاصل
 • پیشگیری از آسیب های ورزشی یا کمک به ترمیم آنها
 • پیشگیری از ناتوانی یا برخی از جراحی ها
 • توانبخشی بعد از سکته ی مغزی، تصادف، یا جراحی
 • بهبود تعادل فرد برای جلوگیری از زمین خوردن بخصوص در سالمندان
 • کنترل ادرار و مدفوع
 • یاد گرفتن چگونگی استفاده از عضو مصنوعی
 • یاد گرفتن چگونگی استفاده ی صحیح از وسایل کمکی مثل عصا یا واکر
 • تجویز اسپلینت یا بریس

فیزیوتراپی.متخصص کاردرمانی در اسلامشهر
فیزیوتراپی.متخصص کاردرمانی در اسلامشهر

انواع درمان های فیزیکی:

فیزیوتراپی شامل برنامه ها و تکنیک های درمانی مختلفی است که هدف آنها بهبود وضعیت سلامتی شماست ، خصوصاً اگر از اختلال حرکتی ، بیماری یا آسیب دیدگی رنج می برید. پس از ارزیابی فیزیکی ، درمانگر طرحی را ارائه می دهد که شامل یک یا ترکیبی از روش های درمانی زیر است:

ماساژ

این روش درمانی شامل ورزش دادن بافت های نرم بدن به صورت دستی است. این روش درمانی به عنوان موثرترین روش فیزیوتراپی در نظر گرفته می شود و برای بیماران در هر سنی مناسب است. مزایای این روش درمانی به شرح زیر است:

 1. بهبود گردش خون در بدن
 2. این روش با تخلیه مایعات از قسمت های مختلف بدن ، می تواند به جلوگیری از نفخ و ظاهر پف کرده کمک کند.
 3. دامنه حرکت و میران تحرک مفاصل را افزایش می دهد.
 4.  با تسکین دردهای مزمن به بدن کمک می کند تا به آرامش برسد.

این روش درمانی برای دردی که شامل اختلالات گردن ، شانه و کمر است ، بهترین درمان است. این روش، سردرد و مسائل مربوط به استرس را نیز درمان می کنند.

ورزش و حرکت مداوم

گنجاندن یک برنامه ورزشی منظم در جلسات درمانی برای بهبودی کامل ضروری است. در صورت بهبودی از آسیب دیدگی ، و می خواهید تعادل و سرعت حرکت خود را افزایش دهید ، این مسئله بسیار مهم است. این تمرینات در راستای تقویت عضلات و مفاصل ، بهبود کنترل بر عملکرد حرکتی و همچنین جلوگیری از آسیب در آینده است.

به عنوان مثال ، ترکیبی از ورزشهای ملایم مانند پیاده روی یا شنا به کسی که در حال بهبودی از آسیب دیدگی است، توصیه می شود و بر تحرک کلی وی تأثیر می گذارد. اگر کسی آسیبی دیده باشد که فقط بخش خاصی از بدن او را تحت تأثیر قرار دهد ، درمانگر تمریناتی را برای شما انجام می دهد که منطقه خاص را هدف قرار دهد.

فیزیوتراپی.متخصص کاردرمانی در اسلامشهر
فیزیوتراپی.متخصص کاردرمانی در اسلامشهر

انرژی درمانی

این روش الکتروتراپی نیز نامیده می شود و از انرژی های مختلفی مانند جریان های الکتریکی ومغناطیسی استفاده می کند که به تحریک اعصاب و عضلات شما  می پردازند. تکانه هایی که از طریق عضلات عبور داده می شوند ، آنها را سفت می کند و سپس درد و استرس را  تسکین می دهد. این روش به بهبودی کامل کمک می کند. برخلاف آنچه مردم فکر می کنند ، الکتروتراپی بدون درد است و فقط ممکن است احساس سوزن سوزن شدن هنگام انجام این فرآیند را داشته باشید. انواع مختلف انرژی درمانی ، از جمله:

لیزر درمانی: هدف از این روش درمانی کاهش درد و اسپاسم عضلانی است و به طور موثری هر بیماری مرتبط با تاندون را درمان می کند.

دیاترمی موج کوتاه: این روش درمانی یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می کند که در بافت های بدن گرما تولید می کند و به کاهش هرگونه تورم و درد کمک می کند.

فراصوت: از امواج صوتی با فرکانس بالا برای درمان هرگونه مشکل بافت عمیق استفاده می شود. این کار با تحریک گردش خون و افزایش فعالیت سلول انجام می شود. این روش درمانی باعث تسریع در روند بهبودی و همچنین کاهش اسپاسم عضلات می شود.

آب درمانی: این روش درمانی در آب انجام می شود و دما بین گرم تا ولرم است زیرا باعث می شود عضلات شل شوند و همچنین از دردها تسکین می یابند. در حوضچه آب درمانی، به واسطه فعالیت بدنی به عضلات شما فشار اندکی وارد میشود (در حالی که شناور هستید) و بدن شروع به گردش خون مناسب در قسمت های آسیب دیده می کند.

آدرس و تلفن تماس:02156696094-09352202124

تهران.اسلامشهر.خیابان زرافشان.کوچه اول(احمدپورحسین)پلاک15.کاردرمانی اسلامشهر.گفتاردرمانی اسلامشهر.کلینیک توانبخشی یارا اسلامشهر.

گردآورنده:

منبع: کلینیک نارایا هند

نوشته قبلی

عوارض پارکینسون چیست؟

نوشته بعدی

لنز تماسی

دیدگاهتان را بنویسید